ПРОГРАМА НА ЕВРОПСКИ ФИЛМ

3/4

3/4

Bulgaria, 2017, 83 min.

Режија/Director: Ilian Metev

Улоги/Cast: Mila Mihova, Nikolay Mashalov, Todor Veltchev, Simona Genkova, Kaloyan Georgiev, Alexander Kurtenkov

Сценарио/Screenplay: Betina Ip, Ilian Metev

Кинематографија/Cinematography: Julian Atanassov

Продуценти/Producers: Ingmar Trost, Ilian Metev

Продукција/Production: A Sutor Kolonko, Chaconna Films, ZDF-Arte production

Фестивали/Festivals: Toronto FF, Locarno FF (Golden Leopard), San Sebastián FF

ДОЛИНА НА СЕНКИТЕ

ДОЛИНА НА СЕНКИТЕ

Norway, 2017, 91 min.

Режија/Director: Jonas Matzow Gulbrandsen

Улоги/Cast: Adam Ekeli, Kathrine Fagerland, Jørgen Langhelle

Сценарио/Screenplay: Jonas Matzow Gulbrandsen 

Кинематографија/Cinematography: Marius Matzow Gulbrandsen

Продуценти/Producers: Alan R. Milligan

Продукција/Production: Film Farms, Them Girls Film, Anna Kron Film production

Музика/Music: Zbigniew Preisner

Фестивали/Festivals: Toronto FF, Rome FF, Glasgow FF

ОДМОР

ОДМОР

Denmark/Netherlands/Sweden, 2018, 90 min.

Режија/Director: Isabella Eklöf

Улоги/Cast: Victoria Carmen Sonne, Lai Yde, Thijs Römer

Сценарио/Screenplay: Isabella Eklöf, Johanne Algren

Кинематографија/Cinematography: Nadim Carlsen

Продуценти/Producers: David B. Sørensen

Продукција/Production: Apparatur presentation, Oak Motion Pictures, Commonground Pictures, Film I Väst

Музика/Music: Martin Dirkov

Фестивали/Festivals: Sundance FF, Göteborg FF

 

 

 

ЧИСТИ СРЦА

ЧИСТИ СРЦА

Italy, 2017, 115 min.

Режија/Director: Roberto De Paolis

Улоги/Cast: Selene Caramazza, Simone Liberati, Barbora Bobulova

Сценарио/Screenplay: Selene Caramazza, Simone Liberati, Barbora Bobulova, Stefano Fresi, Edoardo Pesce, Antonella Attili, Federico Pacifici, Isabella Delle Monache

Кинематографија/Cinematography: Claudio Cofrancesco

Продуценти/Producers: Carla Altieri, Roberto De Paolis

Продукција/Production: A Cinema release of a Young Films production, Rai Cinema

Музика/Music: Emanuele De Raymondi

Фестивали/Festivals: Cannes FF, Seville FF (Best  Actress Award), Istanbul FF, Göteborg FF, Munich FF(One-Future Prize), Film Fest Gent