Вести

РАЗМИСЛУВАЊА ЗА КВИР КИНЕМАТОГРАФИЈАТА И ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЗА ЗАСРАМЕНИТЕ ГЕЈ МАЖИ“ (ЕНДРУ ХОЏС И ДЕЈВИД ХАТЕР)

РАЗМИСЛУВАЊА ЗА КВИР КИНЕМАТОГРАФИЈАТА И ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЗА ЗАСРАМЕНИТЕ ГЕЈ МАЖИ“ (ЕНДРУ ХОЏС И ДЕЈВИД ХАТЕР)

Кусо воведно предавање, дискусија и промоција на книга со Жоао Флоренсио и Станимир Панајотов и Александар Ковачевски

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКИ КРАТКИ ФИЛМОВИ

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКИ КРАТКИ ФИЛМОВИ

Синоќа во кино Милениум, како дел од Програмата Македонска продукција, се одржаа премиерни проекции на неколку краткометражни македонски филмови.

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ГОСТУВАШЕ РЕЖИСЕРОТ КРИСТОФ РЕЖИН

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ГОСТУВАШЕ РЕЖИСЕРОТ КРИСТОФ РЕЖИН

На Скопје филм фестивал, синоќа, во киното „Фросина“ беше прикажан францускиот филм „Скришно“. По проекцијата, режисерот Кристоф Режин одговараше на прашањата од публиката.

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ГОСТУВАШЕ ЕКИПАТА НА ФРАНЦУСКИОТ ФИЛМ „АВА“

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ГОСТУВАШЕ ЕКИПАТА НА ФРАНЦУСКИОТ ФИЛМ „АВА“

На Скопје филм фестивал, синоќа, во киното „Фросина“ беше прикажан францускиот филм „Ава“. По проекцијата, режисерката Леа Мисиус, продуцентката Фани Ивонет и сценографката Естер Мисиус одговараа на прашања од публиката

РАЗГОВОР СО ПУБЛИКА СО ЕКИПАТА НА ФИЛМОТ „ТАКСИМ ХОЛДЕМ“

РАЗГОВОР СО ПУБЛИКА СО ЕКИПАТА НА ФИЛМОТ „ТАКСИМ ХОЛДЕМ“

На програмата на фестивалот, синоќа, во киното „Фросина“ беше прикажан турскиот филм „Таксим холдем“. По проекцијата, екипата на филмот: Мајкл Ондер, режисер, Јозеф Амадо, продуцент и актерите Дамла Сонмез, Берк Хакман, Емре Јетим и Незих Џихан одговараа на прашањата на публиката

ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ МАКЕДОНСКИ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ „КОБРА“, ВО РЕЖИЈА НА ИГОР ИВАНОВ – ИЗИ

ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ МАКЕДОНСКИ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ „КОБРА“, ВО РЕЖИЈА НА ИГОР ИВАНОВ – ИЗИ

Синоќа на Скопје филм фестивал се одржа премиерата на новиот македонски долгометражен документарен филм „Кобра“, во режија на Игор Иванов – Изи, во продукција на Томи Салковски, „Скопје филм студио“, по сценарио на Игор Иванов, Сашко Насев и Томи Салковски

„ГОДИНА НА МАЈМУНОТ“ ГО ОТВОРИ 21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

„ГОДИНА НА МАЈМУНОТ“ ГО ОТВОРИ 21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

21. Скопје филм фестивал беше свечено отворен синоќа (19 април) пред преполната сала во кино „Милениум“.

21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

Со големо задоволство го најавувамe стартот на годинешниот Скопје филм фестивал.

Премиерата на македонскиот филм „Година на мајмунот“ на Владимир Блажевски на 19 април ќе го означи почетокот на 21. издание на Скопје филм фестивал